Jak vytvořit čárový kód pro interní potřeby obchodu

Jak vytvořit čárový kód pro interní potřeby obchodu

Jelikož kromě internetového obchodu www.vlapa.cz máme v provozu také kamennou prodejnu, tak abychom si ulehčili práci a urychlili fyzický prodej, využíváme čárových kódů. Pokud však produkt od dodavatele žádný čárový kód nemá, musíme si vytvořit vlastní. Jak to provádíme? To Vám vysvětlím v tomto článku.

Protože si vytváříme čárových kódů opravdu spousty, téměř na všechny produkty, hezky si je evidujeme v Excelu. Každý výrobce má v Excelu přidělen jeden list, kde máme poznačen prefix čárového kódu, tedy prvních 6 číslic kódu, a počet již vytisknutých kódů, abychom v budoucnu netiskli znova stejné kódy. Využíváme čárový kód s označením EAN 13, který obsahuje třináctimístný kód, a jež naše čtečka bez problému načte.

Když máme vymyšlen prefix pro sadu čárových kódů, tak zapneme program s jednoduchým názvem „Čárové kódy“, který si můžete zdarma stáhnout zde.

Tento program obsahuje šikovný generátor, kde zadáte právě prefix. My zadáváme prvních šest čísel kódu, dále zvolíte, od jakého čísla se má kód generovat. Poté počet znaků generované části, my volíme opět šest znaků, a na závěr počet cyklů, tj. počet čárových kódů.

Nyní kód obsahuje 12 znaků, jelikož my využíváme třináctimístný EAN 13, tak poslední znak v dalším kroku vygeneruje systém.

Vygenerovaný seznam můžete hned vytisknout, nicméně my zde tisk nepoužíváme, jelikož chceme některý čárový kód víckrát. Čárové kódy zkopírujeme a vložíme do online generátoru na této stránce.

Zde máte ještě možnost různých nastavení, my provádíme tato:

  • Typ čárového kódu: EAN 13
  • Výška: 6
  • Vzdálenost: 0.15

Nic jiného neměníme a klikneme na tlačítko „Vytvořit čárový kód“. Nyní již můžete vidět náhledy jednotlivých čárových kódů i s vygenerovaným třináctým znakem v každém kódu.

Abychom zbytečně neplýtvali papírem, vlevo klikneme na Excel a v tomto programu si čárové kódy otevřeme. Zde je poskládáme do tří sloupečků, aby byl prostor papíru využit maximálně, případně některé čárové kódy, které potřebujeme vícekrát, například 2x stejná velikost stejné obuvi, tak ty duplikujeme.

A na závěr už jen čárové kódy vytiskneme na lepící papír, vystřihneme a nalepíme na krabice od bot.

Tak takhle to děláme my. A co vy, inspiroval jsem vás?

Štítky: ,

1
Komentáře

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jiří Štencek Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovějšího nejstaršího nejoblíbenějšího
Upozornit mě
Jiří Štencek
Guest

Díky za inspiraci. Chystáme se na to v Helveti.cz, takže se tenhle návod velmi hodí!
Možná by bylo ještě fajn rozepsat napojení na účetní systém, eshop, atd.

Zdraví, Jirka